├çay Bitkisinin ├ľzellikleri
Çay bitkisi do─čada büyümeye b─▒rak─▒ld─▒─č─▒ zaman bir a─čaç görünümü al─▒r. Geli┼čme yüksekli─či türlere göre farkl─▒l─▒klar gösterir. Çay bitkisi yapra─č─▒n─▒ dökmeyen bir bitkidir. Yeterli düzeyde s─▒cakl─▒k ve nemin bulundu─ču yerlerde y─▒l boyu sürgün olu┼čumu sürer. Yeterli düzeyde s─▒cakl─▒k ve nemin bulunmad─▒─č─▒ yerlerde, so─čuk mevsimlerde, sürgün olu┼čumu duraklar, yaprak ve tomurcuklarda geli┼čme olmaz.
 
Sürgün döneminde ya─čmurun bol ve s─▒cakl─▒─č─▒n yeterli olmas─▒ gerekir, aksi taktirde bitki beklenen sürgünü veremez, geli┼čme önemli ölçüde geriler ve dolay─▒s─▒ ile ürün miktar─▒ önemli ölçüde azal─▒r.
 
Çay bitkisinde güçlü bir ana kök (kaz─▒k kök) ile ço─čunlukla 2-3 s─▒ral─▒ yan kökler vard─▒r. Genel olarak geli┼čmenin üçüncü y─▒l─▒ndan ba┼člayarak saçak kökler olu┼čmaya ba┼člar. Ana kök oldukça derinlere gider ancak, saçak kökler topra─č─▒n yüzeyine çok yak─▒n bulunur.
 
Çay bitkisinin gövdesi esmer ya da koyu esmer renktedir. Dallanma özelli─či yüksektir. Gövde ve dallar üzerinde çok say─▒da belirsiz tomurcuk gözleri bulunur. Bu durum ürün miktar─▒ ile yak─▒ndan ilgilidir. ─░lk sürgünler ye┼čildir. Odunla┼čman─▒n ba┼člamas─▒ ile, alttan ba┼člayarak y─▒ll─▒k sürgünler kahverengini al─▒r.
 
Çay bitkisinde yaprak genel olarak geni┼č elips ┼čeklindedir. Yaprak kenarlar─▒ di┼člidir. Tiplere göre de─či┼čiklik göstermek üzere yaprak rengi mat ya da parlakt─▒r. Tomurcukta ve körpe yapraklar─▒n alt k─▒sm─▒nda azda olsa tüy bulunur.
 
Çay bitkisinde normal yapraklardan ba┼čka, bir tak─▒m küçük, yaprak benzeri olu┼čumlar da görülür. Çay bitkisinde an─▒lan ilk yapraklar genelde bal─▒k yapra─č─▒ olarak adland─▒r─▒lm─▒┼čt─▒r.
 
Çay bitkisinin çiçe─či beyaz renklidir. Erkek ve di┼či organlar─▒ bir arada bulunur. Genel olarak yabanc─▒ döllenme olur. Tomurcuklar sabahlar─▒ erken açar ve iki gün sonra taç yapraklar─▒ dökülür. Çay bitkisinin çiçek açma zaman─▒ çe┼čidine ve geli┼čme ortam─▒na göre de─či┼čir. Rize bölgesinde genellikle A─čustos ay─▒nda çiçek açar, Aral─▒k ay─▒n─▒n sonunda çiçeklenme sona erer. S─▒cak iklime sahip ülkelerde y─▒l─▒n hemen hemen her ay─▒nda bitki üzerinde çiçek vard─▒r.
 
Meyvelerin olu┼čmas─▒ yakla┼č─▒k bir y─▒lda tamamlan─▒r. Çiçek tohumlar─▒n─▒n olu┼čmas─▒ ve açmas─▒, çay yapraklar─▒nda aroma maddelerinin birikmesine yol açar. Bu nedenle bu mevsimde al─▒nan yapraklar nitelikli çay üretimi için ayr─▒ bir önem ta┼č─▒r.
 
Çay bitkisinde meyveler olgunla┼čmadan önce ye┼čil olup, kal─▒n kabuklu, yakla┼č─▒k 2.5 cm çap─▒nda ve 1-4 bölmelidir. Meyve sap─▒ k─▒sad─▒r. Meyvenin her bölümünde genellikle bir tohum olu┼čur. Meyve olgunla┼čt─▒─č─▒ zaman tohumlar kahve renkli olur ve bölmeler aç─▒larak tohumlar dökülür. Tohumlar genellikle 1- 2 cm çap─▒nda küre ve yar─▒m küre ┼čeklindedir. Tohumlar─▒n üzeri sert bir kabukla kapl─▒d─▒r.

Çay Hakkında

─░leti┼čim

  Adres:

  Turgutreis Mh. ┼×ehit Ali Karahan Cd. 494 Sk. No:26 Esenler ─░stanbul

  Telefon:

  +90 212 429 50 02
  +90 532 795 86 16
  E-posta: ahmet@saygilicay.com

shumaf bili┼čim