├çay─▒n Tarih├žesi

Çay, dünyada sudan sonra, en fazla içilen ve içme al─▒┼čkanl─▒─č─▒ gittikçe artan bir bitki olarak 5000 y─▒ll─▒k bir geçmi┼če sahiptir.

Yayg─▒n bir efsaneye göre, büyük Çin ─░mparatoru Shen Nung'─▒n hizmetlilerinden biri bahçede su kaynat─▒rken bir yaprak kaynayan suyun içine dü┼čer. Yayd─▒─č─▒ koku imparatoru etkiler. Kokusunu be─čenen imparator, tad─▒n─▒ da denemek ister ve çay o gün bugündür insano─člunun vazgeçilmez dostu haline gelir.

Çay konusunda ilk geni┼č çapl─▒ ara┼čt─▒rma M.S. 733-804 y─▒llar─▒ aras─▒nda ya┼čayan Lu Yu'ya aittir. "Çay Kitab─▒" adl─▒ eserinde, çay hakk─▒nda; üretiminden tüketimine, sistemli ve kapsaml─▒ bilgi vermektedir. Böylece çay üretimi ve tüketimi daha da yayg─▒nla┼čma imkân─▒ bulmu┼čtur.

Avrupa'n─▒n bu gizemli tat ile bulu┼čmas─▒ 17. yüzy─▒lda gerçekle┼čir. ─░ngilizler, sa─čl─▒k ve zindeli─čin sunuldu─ču bu s─▒cak içece─či o kadar çok benimserler ki, bunu bir ya┼čam tarz─▒ haline getirirler adeta. 18. yüzy─▒lda da bugün dünyan─▒n en büyük çay yeti┼čtirilen bölgesi say─▒lan Assam ve Seylan Adas─▒'nda çay bahçeleri olu┼čtururlar. Üretilen bu çaylar─▒ Avrupa'ya h─▒zl─▒ olarak ta┼č─▒mak için de, süratli yelkenliler yaparlar.

Türkiye'nin çayla tan─▒┼čmas─▒ 1787 tarihinde, Japonya'dan getirilen çay tohumlar─▒n─▒n ekilmesiyle ba┼člar. Bursa civar─▒nda gerçekle┼čen ilk ekim çal─▒┼čmalar─▒ iklim ┼čartlar─▒n─▒n olumsuzlu─ču nedeniyle ba┼čar─▒s─▒zl─▒kla sonuçlan─▒r. Ancak 1917 y─▒l─▒nda, zaman─▒n Halkal─▒ Ziraat Mektebi Alisi müdür vekili ve botanikçi olan Ali R─▒za Erten yapm─▒┼č oldu─ču teknik çal─▒┼čmalar sonucunda 16.02.1924 tarihinde Rize'de çay yeti┼čtirilmesi için meclisten onay al─▒r ve günümüz çay üretiminin temelleri bu ┼čekilde at─▒lm─▒┼č olur. 1947' de kurulan ilk fabrika ile üretim h─▒zland─▒. Geç bir bulu┼čma olmas─▒na kar┼č─▒n, Türk insan─▒, çok sevdi çay─▒ ve günün her saatine, her mekan─▒na ta┼č─▒d─▒ bu s─▒cac─▒k içece─či… Dünya üzerindeki tarihiyle k─▒yaslan─▒nca Türkiye'nin çayla tan─▒┼čmas─▒n─▒n geç bir tarihe denk geldi─či görülmektedir. Buna ra─čmen, Türk insan─▒, çay─▒ çok sever ve günün her saatine, her mekan─▒na ta┼č─▒r.

 

 

Çay Hakkında

─░leti┼čim

  Adres:

  Turgutreis Mh. ┼×ehit Ali Karahan Cd. 494 Sk. No:26 Esenler ─░stanbul

  Telefon:

  +90 212 429 50 02
  +90 532 795 86 16
  E-posta: ahmet@saygilicay.com

shumaf bili┼čim