Siyah Çayın Faydaları

Siyah çay─▒n kalp hastalar─▒nda damar sa─čl─▒─č─▒n─▒ korudu─ču bilimsel olarak saptand─▒. Amerikan Kalp Derne─či'nin "Circulation Journal" adl─▒ yay─▒n organ─▒nda yer alan ara┼čt─▒rmaya göre; daha önce kalp sa─čl─▒─č─▒nda olumlu etkisi belirlenen siyah çayda, siyah üzüm, greyfurt suyu ve so─čandaki flavonoid maddesinin yüksek oranda bulundu─ču kaydedildi.

 
Flavonoidin, kötü kolesterolün (LDL) yol açt─▒─č─▒ oksidasyon durumunu ve damar cidarlar─▒n─▒n kal─▒nla┼čmas─▒n─▒ önledi─čini ifade eden uzmanlar, bu etkinin ancak çok miktarda flavonoid özü al─▒nmas─▒yla kendini gösterdi─čine dikkat çekti. Yap─▒lan ara┼čt─▒rmada, flavonoid maddesinin damarlar─▒n iç zar─▒nda olumlu etkisi gözlendi. Damar içi zar─▒ endotel, tüm kan damarlar─▒n─▒n içinde olu┼čuyor ve kan dola┼č─▒m─▒n─▒ kontrol ediyor. Bu ┼čekilde vücudun dakika dakika de─či┼čen oksijen ve kan dola┼č─▒m oran─▒ kontrol edilirken, kan damarlar─▒ egzersiz an─▒nda oldu─ču gibi gerekti─činde geni┼čliyor ve dinlenmeye geçildi─činde normale dönüyor. Damar içi zar─▒n─▒n sa─čl─▒kl─▒ olmas─▒, kan damar─▒ cidarlar─▒nda meydana gelen iltihaplanma ve kan p─▒ht─▒la┼čmas─▒n─▒ önlüyor. Damar içi zar─▒n─▒n sa─čl─▒kl─▒ olmas─▒ sayesinde, kalp krizi ve inme riski azal─▒yor. 
 
 
Boston Üniversitesi T─▒p Merkezi'nde yap─▒lan ara┼čt─▒rmada, deneklerin bir k─▒sm─▒na bir süre boyunca belirli miktarda çay, bir k─▒sm─▒na ise su içirildi. Ara┼čt─▒rma sonucunda, siyah çay içen kalp hastalar─▒nda damar içi zar─▒ sa─čl─▒─č─▒n─▒n düzelme gösterdi─či gözlendi. Ancak siyah çay tüketenlerde yüksek tansiyon olas─▒l─▒─č─▒na dikkat çeken uzmanlar, buna çay─▒n içinde bulunan kafeinin neden oldu─čunu belirtti. 
 
Siyah çay di┼č çürüklerine ve di─čer a─č─▒z hastal─▒klar─▒na yol açan bakterilere kar┼č─▒ da etkili oluyor. ABD'deki Illinois Üniversitesi'nde yap─▒lan bir ara┼čt─▒rma, siyah çay─▒n içinde bulunan bile┼čimlerin a─č─▒zda di┼č çürüklerini ve asit olu┼čturan bakterileri önledi─čini ve bu bakterilerin üremesini durdurdu─čunu ortaya koydu. Siyah çay─▒n etkisiyle, a─č─▒zdaki bakterilerin kümelenerek di┼člere yap─▒┼čmas─▒ önleniyor ve di┼člerde olu┼čan yabanc─▒ madde birikimi azal─▒yor. Daha önce de ─░sveçli ara┼čt─▒rmac─▒lar, siyah çayla a─č─▒z çalkalayanlar─▒n, di┼člerin üzerinde olu┼čan yabanc─▒ madde birikimini azaltt─▒klar─▒n─▒ belirlemi┼čti.

Çay Hakkında

─░leti┼čim

  Adres:

  Turgutreis Mh. ┼×ehit Ali Karahan Cd. 494 Sk. No:26 Esenler ─░stanbul

  Telefon:

  +90 212 429 50 02
  +90 532 795 86 16
  E-posta: ahmet@saygilicay.com

shumaf bili┼čim